…DRUGE STVARI, KI TE VERJETNO ZANIMAJO…
…MALO VEČ O PRIJAVNO-VPISNEM POSTOPKU…
1. Kako poteka prijavljanje za vpis na srednjo šolo?
Prijavno – vpisni postopek na srednjo šolo se pravzaprav prične že z informativnima
dnevoma (14. in 15. 2. 2025).
Sledi oddaja prijave za vpis, ki ti jo praviloma pomaga izpolniti osnovnošolska svetovalna delavka. Prijava mora biti izpolnjena čitljivo in z vsemi zahtevanimi podatki in podpisi. Vsak kandidat izpolni le eno prijavo za vpis, izjema so dijaki, ki se želijo vzporedno izobraževati.
Prijavo je potrebno poslati na želeno srednjo šolo najkasneje do 2. 4. 2025.
2. Ali oddana prijava že pomeni, da je kandidat vpisan?
Ne, oddana prijava še ne zagotavlja vpisa na srednjo šolo. To je samo prijava za vpis.
Vsak kandidat za vpis mora najprej zaključiti osnovno šolo, šolo s prilagojenim programom z nižjim izobrazbenim standardom ali srednjo poklicno šolo, če se želi vpisati na višjo raven izobraževanja.
3. Kaj, če si potem, ko sem že oddal/a prijavo, premislim, in bi rajši oddal/a prijavo na drugo srednjo šolo?
Vsekakor si lahko premisliš. Prijavo, ki si jo poslal/a na neko srednjo šolo, lahko preneseš na drugo šolo, vendar le od 8. 4. do 24. 4. 2025 (do 14.00 ure).
Po tem datumu prenosi prijav ne bodo več mogoči.
Če se boš vpisal/a v poklicno – tehniško izobraževanje (3+2), pa boš lahko prijavo prenesel/a med 16. 5. 2025 in 3. 6. 2025.
4. Kje in kdaj izvem, koliko kandidatov se je prijavilo na isti program kot jaz?
To lahko izveš na internetni strani MVI. Stanje prijav po srednjih šolah bo objavljeno 8. 4. 2025 ter 16. 5. 2025, če se boš vpisal/a v pšoklicno tehniško izobraževanje.
Prav tako lahko pokličeš na srednjo šolo, kamor si oddal/a prijavo za vpis, in sicer svetovalno delavko, ki je odgovorna za vpis. Na naši šoli (Srednja šola za storitvene dejavnosti in logistiko) je to ga. Tanja Gabršček, tanja.gabrscek@sc-celje.si, 03/428 22 17 za programe s področja tekstila in avto stroke in ga. Darja Lužnik, darja.luznik@sc-celje.si, 03/428 22 38, za programe s področja frizerstva in logistike.
5. Ali bom sprejet/a, če se bo na isti program kot jaz, prijavilo preveč kandidatov?
To ti težko obljubimo. Vsekakor bo v tem primeru zate zelo pomemben učni uspeh pri obveznih predmetih od 7. do 9. razreda osnovne šole. Boljše, kot bodo tvoje ocene, več možnosti bo za sprejem na program, kjer bo omejitev vpisa. Pomemben je tudi uspeh na NPZ.
Če bo omejitev vpisa v poklicno – tehniškem izobraževanju, bo zate pomemben uspeh od 1. do 3. letnika srednje poklicne šole (SLO, MAT, SPLOŠNI) ter uspeh na zaključnem izpitu.
6. Kaj pomeni omejitev vpisa na določeni program?
Če se na določeni program prijavi preveč kandidatov, kot nam jih dovoli sprejeti MVI z Razpisom za vpis v srednje šole, izvedemo na srednji šoli omejitev vpisa, kar pomeni, da sprejmemo le dovoljeno število kandidatov z najboljšimi učnimi uspehi.
7. Zanima me, kako poteka vpisni postopek, če bo omejitev na kakšnem programu?
Uf…to je pa malček bolj zapleteno. No, pravzaprav tudi ne! Če boš imel/a dovolj točk (seštevek ocen pri obveznih predmetih od 7. do 9. razreda OŠ, NPZ), se boš lahko med 16. 6. in 20. 6. 2025 (o natančnem datumu te obvesti srednja šola s pošto na dom) tudi vpisal/a in skrbi bo konec – 1. krog izbirnega postopka.
Če pa bo tvoj uspeh preslab in seštevek ocen pri obveznih predmetih ne bo zadostoval za vpis v 1. krogu, se bo tvoj vpisni postopek nadaljeval v 2. krogu. Za vstop v 2. krog izbirnega postopka bo potrebno izpolniti obrazec, ki ga boš dobil/a na srednji šoli, kjer bo oddana tvoja prijava za vpis. V tabelo na obrazcu se lahko navede do 10 programov, ki imajo prav tako omejitev oziroma še imajo prosta mesta. Najbolje je, da na 1. mesto napišeš program, ki te najbolj zanima. Obrazec ti bo pomagala izpolnjevati svetovalna delavka na srednji šoli. Z oddajo tega obrazca se uvrstiš v 2. krog izbirnega postopka. Sprejet/a si na program, za katerega imaš dovolj točk in se nato v ta program tudi vpišeš.
2. krog izbirnega postopka bo potekal takole:
- do 20. 6. 2025 (do 14.00) – objava rezultatov 1. kroga,
- do 26. 6. 2025 – prijava neizbranih v 1. krogu za 2. krog izbirnega postopka,
- do 30. 6. 2025 (do 15.00) – objava rezultatov 2. kroga izbirnega postoka,
- do 2. 7. 2025 (do 14.00 ure) vpis kandidatov, ki so bili uspešni v 2. krogu.
Če se boš prijavil/a v program poklicno – tehniškega izobraževanja z omejitvijo vpisa, bomo izbrali kandidate na podlagi točk, pridoblenih z učnim uspehom iz SLO, MAT in splošnim učnim uspehom v 1., 2, in 3. letniku poklicnega izobraževanja ter uspehom pri zaključnem izpitu (SLO, stroka, splošni učni uspeh).
8. Sem kandidat/ka za vpis s posebnimi potrebami. Kaj je pomembno za mene ob vpisu v srednjo šolo?
Če želiš prilagoditve izobraževanja uveljavljati tudi v srednji šoli, morajo starši pravočasno vložiti na Zavod za šolstvo RS vlogo za pridobitev nove odločbe na višji stopnji izobraževanja za točno določen program. Pri tem jim pomaga svetovalna služba na osnovni šoli.
9. Katere dokumente potrebujem za vpis v srednjo šolo?
O vseh dokumentih, ki jih bo srednja šola potrebovala od tebe za vpis, boš obveščen/a s pošto iz srednje šole.
Vsekakor pa je najpomembnejši dokument za vpis v srednjo šolo zaključno spričevalo zaključnega razreda OŠ, če se vpisuješ v srednje poklicno, srednje strokovno ali gimnazijsko izobraževanje.
V nižje poklicno izobraževanje se lahko vpiše, kdor je izpolnil osnovnošolsko obveznosti in hkrati uspešno končal najmanj 7. razred devetletne osnovne šole ali kdor je uspešno končal osnovno šolo s prilagojenim programom z nižjim izobrazbenim standardom.
V program poklicno tehniškega izobraževanja se bodo lahko vpisali kandidati z uspešno zaključenim ustreznim programom poklicnega izobraževanja. Za to potrebujejo spričevala vseh treh letnikov in spričevalo o zaključnem izpitu.
10. Želim se vpisati v program poklicno–tehniškega izobraževanja. Kateri datumi so pomembni zame?
Pomembne datume za vpis najdeš tukaj.
11. Ali bom sprejet/a v program poklicno-tehniškega izobraževanja, če bo prijavljenih več kandidatov, kot je razpisanih mest?
Tega ti ne moremo zagotoviti, saj bo v tem primeru vpis v omejeni program odvisen od tvojih ocen pri slovenščini, matematiki in splošnem učnem uspehu v vseh treh letnikih srednjega poklicnega izobraževanja šole ter od uspeha na zaključnem izpitu. Če bi imel/a pri omenjenih predmetih in zaključnem izpitu same petice, bi tako zbral/a 60 točk in v tem primeru je vpis zagotovljen.
12. Na koga se lahko obrnem za informacije glede vpisa?
Za programe avtoserviser, avtokaroserist, avtoservisni tehnik – PTI, ustvarjalec modnih oblačil in preoblikovalec tekstilij dobiš informacije o vpisu pri svetovalni delavki, ge. Tanji Gabršček:
( 03 428 22 17
* tanja.gabrscek@sc-celje.si
Za programe frizer, frizerski tehnik – PTI in logistični tehnik pa dobiš informacije o vpisu pri svetovalni delavki, ge. Darji Lužnik:
( 03 428 22 38
* darja.luznik@sc-celje.si
…ŠE NEKAJ O ORGANIZACIJI POUKA, MALICI, KNJIŽNICI IN ŠE ČEM…
1. Kdaj se pričenja pouk na šoli?
Teoretični pouk se pričenja ob 7.10 ali ob 8.00 in v celoti poteka v dopoldanski izmeni.
Dijaki imajo pred začetkom pouka in po pouku možnost uporabe šolske knjižnice, računalnikov z dostopom do interneta, telovadnice in šolskega igrišča. Šola je odprta od 6.00 ure dalje.
Praktični pouk poteka dopoldan in popoldan. Praktični pouk avtoserviserjev, avtokaroseristov in programov tekstila poteka v učnih delavnicah na Ljubljanski cesti 17, praktični pouk frizerjev pa v učnih delavnicah na Kosovelovi 12.
2. Ali moram imeti za praktični pouk posebna oblačila?
Seveda. Vsi dijaki morajo imeti zaščitne delovne obleke in obutev. Bodoči dijaki naročijo in po plačilu tudi prevzamejo zaščitna oblačila v šoli. Primerno zaščitno obutev pa kupijo v prosti prodaji.
3. Kaj je s prakso pri delodajalcu?
No, uradno se ta del izobraževanja imenuje praktično usposabljanje z delom pri delodajalcu (PUD) in več o tem izveš tukaj.
4. Ali za opravljanje prakse v šolskih delavnicah in pri delodajalcu potrebujem kakšna dokazila?
Ja, za opravljanje prakse v šolskih delavnicah in tudi za praktično usposabljanje pri delodajalcu potrebuješ opravljen izpit iz varstva pri delu, ki ga na začetku šolskega leta za vse dijake organizira šola.
5. Ali na šoli deluje knjižnica?
Dijakom sta na voljo dva oddelka knjižnice Šolskega centra Celje. Na naši šoli deluje oddelek Glazija, ki ga dijaki lahko obiščejo od 7. do 15. ure. Vedno torej, ko potrebujejo gradivo za domače branje, seminarsko nalogo ali prosti čas. Ali pa, ko potrebujejo kotiček zase in svoje dejavnosti. 😊
Oddelek Lava na Šolskem centru Celje je odprt za izposojo od 6.30 do 16. ure. Dijakom je na voljo veliko različnega gradiva ter prostora za delo in učenje. Več informacij o gradivih in dejavnostih je dostopnih na spletni strani knjižnice ali v kratkem posnetku.
6. Obstaja seznam učbenikov, ki jih potrebujem za pouk?
Seveda! Dijaki vseh letnikov in vseh programov si lahko za tekoče šolsko leto izposodijo komplet učbenikov iz učbeniškega sklada. Komplet se naroči ob vpisu v 1. letnik oz. ob koncu šolskega leta za prihodnje šolsko leto.
Na spletni strani knjižnice Šolskega centra Celje so zbrani seznami in cene kompletov učbenikov za vse letnike posamezne smeri. Izposojevalnina znaša največ 1/3 maloprodajne cene vseh učbenikov v kompletu. Poravnati jo je treba do začetka razdeljevanja učbenikov s položnico, ki jo dijaki julija prejmejo na dom. Ob koncu šolskega leta je treba učbenike iz učbeniškega sklada vrniti.
7. Ali potrebujem za pouk poleg učbenikov iz učbeniškega sklada še kakšno drugo gradivo?
Pravzaprav res! Na seznamu kompleta učbenikov iz učbeniškega sklada je zmeraj tudi seznam gradiv, ki jih morate dijaki kupiti sami. Poleg nekaterih delovnih zvezkov in učbenikov so to večinoma interna gradiva, ki jih pripravljajo naši profesorji. Delovni zvezki se kupijo v knjigarnah, interna gradiva pa prevzamete v šoli, na osnovi plačane položnice, ki jo julija prejmete na dom. Tudi seznam internih gradiv s cenami je objavljen na spletni strani šole.
8. Je na šoli organizirana malica za dijake?
Za uspešno učenje je namreč zdravo in redno prehranjevanje še kako pomembno! Našim dijakom zato v dogovoru z Dijaškim domom in I. OŠ Celje omogočimo, da imajo malico v jedilnici Dijaškega doma (čez dvorišče šole na Ljubljanski cesti 17) ali pa v jedilnici I. OŠ Celje. Na I. OŠ
Celje malicajo samo dijaki in dijakinje frizerske usmeritve v dneh, ko imajo praktični pouk na Kosovelovi 12, saj je jedilnica v neposredni bližini frizerskih delavnic.
Dijaki, ki se ob vpisu prijavijo na prehrano, lahko za malico izbirajo med več vrstami obrokov: topli, hladni in vegetarijanski. V dogovoru in predložitvi zdravniških potrdil v kuhinjah zanje pripravljajo tudi dietne obroke.
Trenutno je cena malice 3,60 €. Glede na višino povprečnega mesečnega dohodka na družinskega člana so lahko dijaki upravičeni do delne oziroma polne subvencije šolske malice.
Ja, vsekakor zelo priporočamo, da imajo dijaki v šoli toplo malico.
Če te zanima v zvezi s prehrano še kaj več, klikni tukaj.
9. Sem športnik/ca in v času šolanja bi želel/a imeti status?
Vsi dijaki, ki se poleg šole ukvarjajo še kakšno dejavnostjo (šport, kultura,…), lahko zaprosijo za prilagoditev šolskih obveznosti na podlagi dokazil o tej aktivnosti. Na ta način pridobijo tako imenovani »status športnika, kulturnika…«.
10. Kje lahko dobim kakšne informacije v zvezi s štipendijami?
Največ informacij v zvezi s štipendijami na enem mestu (kadrovske, državne, Zoisove štipendije in štipendije za deficitarne poklice) najdeš na spletni strani MVI.
11. Ali mi bo omogočena pomoč pri plačilu kakšne nadstandardne dejavnosti, ki jo bo organizirala šola?
Vsekakor. Na šoli imamo šolski sklad, katerega naloge so pomoč socialno šibkim dijakom, financiranje nadstandardnih dejavnosti, organizacija tekmovanj, spodbujanje dejavnosti dijakov…
12. Zaradi velike oddaljenosti mojega doma od šole me zanima, kje lahko dobim informacije o bivanju v Dijaškem domu Celje?
Vse informacije o bivanju v Dijaškem in študentskem domu Celje lahko najdeš na njihovi spletni strani.
Dijaški dom je v neposredni bližini naše šole na Ljubljanski cesti 17 (samo čez dvorišče).