18. 4. 2024 smo na šoli izvedli t. i. tehnični dan, na katerem smo osrednjo pozornost namenili osnovnošolcem, ki so prišli na obisk. Gostili smo skoraj 220 osnovnošolcev iz 24 osnovnih šol širše Savinjske regije. Za njih smo pripravili posebne delavnice, kjer so lahko spoznavali poklice, za katere izobražujemo na naši šoli. S praktičnim delom oz. ustvarjanjem so lahko dobili vpogled v delo modnih ustvarjalcev, preoblikovalcev tekstilij, frizerjev, logističnih tehnikov, avtoserviserjev in avtokaroseristov. Verjamemo, da smo s tem navdušili mnoge osmošolce nad tehničnimi in obrtnimi poklici in jim dali vpogled v pestro poklicno pot, ki jih morda čaka. Veseli smo velikega zanimanja in upamo, da se bomo z marsikom srečali v šolskih klopeh naše šole.
Seveda pa nismo pozabili na naše dijake, ki se trenutno izobražujejo pri nas. Veliko jih je sodelovalo pri pripravi in izvedbi delavnic za osnovnošolce in pri tem so se zelo potrudili in izkazali. Poleg tega pa so za dijake potekale številne (inter)aktivne dejavnosti, pri katerih so na drugačen način spoznavali strokovne, splošne in eko-trajnostne vsebine.
Tako so se dijaki na tekstilni usmeritvi ukvarjali z modnim skiciranjem in izdelavo nakita iz perlic. Frizerski in avtoservisni tehnik (1. letnik) sta se spoznavala s temeljnimi postopki oživljanja. Za avtoservisni oddelek 3B1 smo organizirali delavnico Vozim, vendar ne hodim, za 1. letnik te usmeritve pa delavnico Heroji za lajf. 1. A1, 1. B1, 1. B3 in 1. C3 so se pomerili v športnih igrah. V življenju lahko vedno najdemo navdih v uspešnih posameznikih. Tako so si frizerji 3. letnika in 1. C4 ogledali intervju z znanim slovenskim frizerjem, ki živi in dela v Londonu, Sashem Kremichem in se spoznavali z možnostmi praktičnega usposabljanja v tujini. Ker lahko v salon zaide tudi slepa oseba, je potrebno vedeti, kako ravnati z njo in zato so predstavniki Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Celje za 3. C1 in 3. C2 pripravili delavnico Joj, moja stranka ne vidi! Na drugem koncu mesta Celje je specializirana frizerska trgovina Estela, ki si jo je ogledal razred 1. C3.
Za ohranitev našega planeta je izjemnega pomena trajnostni način delovanja človeka. Tako so se s trajnostnimi in ekološkimi vsebinami spoznavali 3. A1, 3. P1 in 2. C1. Za ozaveščanje o nujnosti recikliranja pa je poskrbelo posebno vozilo, t. i. e-transformer. Dijaki so imeli možnost prinesti star, še delujoč aparat in zanj dobiti simbolično darilo. Morda je pouk prihodnosti v naravi. Tako je pouk matematike v mestnem parku doživel razred 2. B3.
Fizikalnih vaj so se lotili v razredu 2. P1, poleg tega pa so odšli tudi na ogled razstave o Almi M. Karlin.
Dobri medčloveški odnosi so in bodo še bolj pomembni za družbo. O njih so govorili v razredu 1. A2.
Živahno in pestro dogajanje za celo šolo in mlade obiskovalce iz osnovnih šol pa se je dogajalo na dvorišču oz. parkirišču, kjer so bili poleg omenjenega e-transformerja še gasilci, policisti, vojaki in civilna zaščita. Vsakdo je imel možnost ogleda specialnih vozil zunaj in znotraj in dobiti odgovore iz prve roke gasilcev, vojakov, policistov in predstavnikov civilne zaščite.
Poln avtobus dijakov pa smo poslali na strokovno ekskurzijo po severni Italiji.
Dan smo izkoristili tudi za predpreizkus poklicne mature iz tujega jezika oz. matematike. Po napornem predpreizkusu so si dijaki ogledali še filmsko predstavo.
Ta dan je bil poleg nedavno vrhunske prireditve ob 140-letnici šole nedvomno eden izmed vrhuncev šolskega leta. Spremenili smo učilnice v ustvarjalne prostore, kjer so se dijaki in osnovnošolci lahko preizkusili v različnih dejavnostih, spretnostih in veščinah in spoznali mnogo koristnih vseživljenjskih vsebin.
Ob koncu bi se želeli zahvaliti vsem dijakom in učiteljem, ki so sodelovali pri organizaciji in izvedbi dogodka. Prepričani smo, da smo prispevali k širjenju zanimanja za tehnične in obrtne poklice ter omogočili izkušnjo učenja izven učilnic.