Spoštovane dijakinje in dijaki, spoštovani učiteljski zbor šole!
Kultura je skupek dosežkov in vrednot človeške družbe kot rezultat človekovega umskega, zlasti umetniškega delovanja in ustvarjanja. Kultura, klasična in sodobna, je torej naša identiteta – pokaže nam, kdo smo.
V Sloveniji praznujemo slovenski kulturni praznik kot državni praznik 8. februarja na obletnico smrti velikega slovenskega pesnika Franceta Prešerna že vse od leta 1945.
Pesnik France Prešeren je za nas tako pomemben, ker je bil prvi Slovenec, ki se je po kakovosti svojega pisanja lahko kosal z evropskimi sodobnimi književniki in je tako dvignil raven slovenskega knjižnega jezika.
Na ta dan poteka osrednja državna proslava, na kateri podelijo Prešernove nagrade in nagrade Prešernovega sklada za vrhunske dosežke na področju umetnosti, ki pomenijo obogatitev slovenske kulturne zakladnice.
Mnoge kulturne ustanove na Prešernov dan običajno brezplačno odprejo svoja vrata za obiskovalce. Vendar v teh časih je vse drugače.
Zaradi trenutnih razmer, smo tudi na naši šoli SLOVENSKI KULTURNI PRAZNIK obeležili nekoliko drugače.
Pri urah slovenščine ste s pomočjo sodobnih metod poučevanja spoznavali življenje in delo našega največjega pesnika Franceta Prešerna. Tudi dijaki, ki se šolajo ta teden na daljavo, so lahko s pomočjo interaktivnih nalog aktivno sodelovali. Bili ste zelo izvirni in ustvarjalni.
Vse, kar ste počeli pri urah slovenščine, si lahko ogledate na socialnih omrežjih in na spletni strani naše šole.
Na začetku smo omenili umetniško delovanje in naj še zaključimo z mislijo na umetnost.
Umetnost nas uči sočustvovati z ljudmi, ki niso mi. Umetnost nas uči opazovati življenje. Predvsem pa nas uči razmišljati, nam razvija domišljijo in nam dovoli, da spustimo svoja čustva na svobodo. Umetnost nas bogati in dela človeške.
Zato vas vabimo, da v teh prostih dneh namenite nekaj prostega časa tudi za branje in sanje …
Aktiv slovenistk