Srednje poklicno izobraževanje
AVTOSERVISER
PREDSTAVITEV IZOBRAŽEVALNEGA PROGRAMA AVTOSERVISER
Program avtoserviser je triletni program poklicnega izobraževanja, ki omogoča pridobitev srednje poklicne izobrazbe avtoserviser/avtoserviserka. Nastal je na osnovi poklicnih standardov s področja avtostroke v skladu z zahtevami delodajalcev in Izhodišči za pripravo izobraževalnih programov.
Triletni program srednjega poklicnega izobraževanja je modularno zgrajen in omogoča postopno graditev poklicnih kompetenc skozi vsa tri leta izobraževanja.
CILJI IZOBRAŽEVALNEGA PROGRAMA
Dijaki se bodo v okviru programa Avtoserviser naučili kritično presojati in odgovorno ravnati v delovnem okolju, načrtovati in pripraviti potek dela, diagnosticirati in odpravljati napake na vozilih, pridobili bodo temeljna znanja iz elektrotehnike in elektronike, skratka, spoznali bodo vozila od A do Ž in jih znali popraviti.
POGOJI ZA VPIS
V program Avtoserviser se lahko vpiše, kdor je uspešno zaključil:
- osnovno šolo,
- program nižjega poklicnega izobraževanja.
USPEŠNOST PRI ŠOLANJU ZAGOTAVLJAJO:
- čim boljši uspeh iz osnovne šole,
- interes za delo avtoserviserja,
- natančnost, odgovornost, delavnost, poštenost, komunikativnost.
ZAKLJUČEK IZOBRAŽEVANJA
Za dokončanje šolanja in pridobitev izobrazbe avtoserviser/avtoserviserka morajo dijaki opraviti:
- tri letnike izobraževanja,
- interesne dejavnosti,
- praktično usposabljanje z delom pri delodajalcu,
- zaključni izpit, ki vključuje:
- pisni in ustni del iz slovenščine,
- izdelek oziroma storitev in zagovor.
MOŽNOSTI ZAPOSLITVE
Pridobljeno znanje IV. stopnje zahtevnosti po programu Avtoserviser omogoča zaposlitev v domovini in širšem evropskem prostoru ali odpiranje lastne obrtne dejavnosti ob izpolnjevanju še nekaterih dodatnih pogojev, ki so opredeljeni v Obrtnem zakonu.
NADALJEVANJE IZOBRAŽEVANJA
S pridobljeno poklicno izobrazbo avtoserviser/avtoserviserka imajo zainteresirani možnosti za nadaljevanje izobraževanja:
- V ustreznih programih poklicno-tehniškega izobraževanja, ki so določeni z Razpisom za vpis in trajajo dve leti. Poklicno-tehniško izobraževanje se zaključi s poklicno maturo, kar omogoča nadaljevanje izobraževanja na višjih in visokih strokovnih šolah.
- V maturitetnem tečaju. Po uspešno opravljenem maturitetnem tečaju lahko nadaljujejo izobraževanje na visokih strokovnih šolah v univerzitetnih programih.
- Mojstrski izpit lahko opravijo po najmanj triletnih delovnih izkušnjah v avtoservisni/avtokaroseristični delavnici.
Predmetnik za program avtoserviser
Povezave: